Değişim ve Dönüşüm İçin: Koçluk

Son zamanlarda çok konuşulan koçluk sistemi, kişinin kendinin farkına varması için güzel bir alternatif. Neslihan Erdoğdu ve Hatice Yıldıran tarafından kurulan ‘ID Coaching Agency’ de koç olmak isteyen ya da koçluk çalışması almak isteyenler için detaylı düşünülmüş programlar mevcut.

Koçluk nedir, size gelen kişilere nasıl bir hizmet sağlıyorsunuz?

Koçluk; kişinin hoşnut olmadığı değiştirmek istediği durumlar ya da ulaşmak istediği hedeflere ulaşabilmesi için tamamen kişisel, ölçülebilir, profesyonel ve geleceğe odaklı yol arkadaşlığıdır. Koçluk hizmeti bir kişinin kendisi için yapabileceği en güzel yatırımdır. Mutsuz ve hayatından hoşnut olmayan kişiler genellikle alışveriş ile gezip tozma ile ya da başka dışsal etkilerle mutluluk ya da huzur ararken aslında bunun kendilerinde olduklarını fark etseler, diğer mutlu olma araçlarından çok daha ucuza kendileri ile bağlantı kurup, değişim ve dönüşüm fırsatı yaratabilirler..

Biz koçluk hizmeti veren bir şirketiz. Şirket olarak da koçluk hizmeyi almak isteyenlere bir güvence sunuyoruz. Çünkü biz bu hizmeti, alanında yetkin olmuş ve deneyimli ayrıca üst kurullardan akredite olmuş koçlarla gerçekleştiriyoruz…Koçluk hizmeti olarak çok ciddi bir fayda sunuyoruz -ki aslında bunu koçluk sistemi sunuyor, buna ek olarak da hizmet güvencesi sağlıyoruz…

Seanslarınız ne kadar sürüyor?

Seanslar 40 ila 60 dk arasında sürer, ideali budur. Bununla beraber bizim kültürümüz için bu süre biraz yetersiz itiraf etmeliyim, konuşmayı çok seven bir toplumuz ya da o kadar az dinlenmişiz ki, bizi gerçekten dinleyecek biri karşısında anlatacağımız çok şey oluyor, doyamıyoruz…

Bu seanslarda aklınızda kalan ilginç anılarınız var mı?

Aslında her seans çok ilginç. Aslında biz koçlar hep anda yaşamalıyız, çok biriktirmeden ben de seanslardan olay ya da durum değil, daha çok duygu biriktiriyorum. Aklımda kalan en güzel duygular ise, hayret, şaşkınlık, mutluluk, heyecan. “Bunu neden daha önce düşünemedim cümlesi” ile yaşanan şahane bir farkındalık anı…”Hiç böyle düşünmemiştim, buna hiç bu açıdan bakmamıştım” Sözleri en güzel geri bildirimler bana göre.

ID Coaching Academy hakkında bilgi verir misiniz? Tam olarak kimlere hitap ediyorsunuz, koç yetiştiriyor musunuz?

ID Coaching Internationel olarak 2006 yılından beri koçluk alanında hizmet veriyoruz. Etiler’deki ID Coaching Academy’de koç yetiştiriyoruz…Koçluk eğitimi alan koçlar bizden kopmadan hem koçluk yetkinliklerini geliştiriyorlar hem de deneyim kazandıktan sonra ajansımızda ID Coaching Acency’de profesyonel koç olarak hizmet verebiliyorlar. Sonuçta akademimizden eğitim alanlar eğitimden sonra yalnız değiller.

Koç olmak ya da koçluk hizmeti almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Koç olmak isteyenler eğitim alacakları şirketin yetkinliklerini o güne kadar neler yaptığını, eğitmenlerinin yetkinliklerini ve deneyimini sorgulamalıdırlar. Bu tür bir eğitimde en geri planda kalması gereken faktör ücrettir. Maalesef çok düşük ücretlerle koçluk eğitimi veren ve koç yetiştiren koçluk bile yapmamış kişiler var. Koç olmak isteyen kişiler öncelikle alacakları hizmet kalitesi hakkında çok sorgulayıcı olmalıdırlar. Koçluk almak isteyen ya da koç olmak isteyenleri İd Coaching Acency’ye bekliyoruz. Çünkü biz kurumumuzda hizmet garantörlüğü yapıyoruz.

Röportaj: Öznur Karaeloğlu


Paylaş