Sol Beyin Sağ Beyin Nasıl ÇalışırDünyayı beynimizle algılıyoruz, onunla düşünüyor, konuşuyor, okuyor, hissediyoruz. Beyin alanında bilinci yükseltmek düşüncesiyle Mart ayında bir hafta dünyada International Brain Awareness Week yani Beyin Farkındalık Haftası olarak kutlanıyor. Beyin;


  • Beyin 100 milyar sinir hücresine sahiptir. 
  • 1300-1400 gr ağırlığındadır. 
  • Kıvrımlı yapısı sayesinde hücrelerin birbiri ile bağlantı sayısını artırdığı gri hücrelere sahiptir. Bu sayede daha çok hücreler arası bağlantı kurar.
  • Anne karnındaki bebekte bir dakika içinde 250 bin yeni sinir hücresi oluşur. Bebek tüm sinir hücreleri gelişmiş olarak doğar. Ancak hücreler arası bağlantılar yani nöral ağlar dünyaya geldikten sonra olgunlaşmaya başlar. 


Bir köprü yapıldığında köprüye ulaşım ağlarının -yan yollar gibi- oluşmuş olması gerekir tıpkı onun gibi yeni doğan bir bebekte de nöronlar (köprüler) vardır ama henüz bunlara bağlantı yapan yollar oluşmamıştır.


Beyin sol ve sağ lob olarak ikiye ayrılır. Her iki yarıküre Corpus callosum adı verilen nöral ağlarla birbirine bağlanır. Sağ sol beyni koordineli çalıştıran etkinlikler sayesinde nöral ağlar artar.


Beynin sol yarıküre ve sağ yarıküresinin görevleri ise şöyledir:


Sol yarıküre


- Konuşma, dil

- Matematiksel işlemler 

- Kelime, sayı, semboller 

- Sebep sonuç ilişkisini analitik olarak kurar 

- Somut düşünür

- Bilimle ilgilenir

- Rasyoneldir, sonuçlarla ilgilenir

- Vücudun sağ tarafını yönetir


Sağ yarıküre


- Soyut düşünür

- Hisler önemlidir

- Parça bütün ilişkisini metaforik olarak anlamlandırabilir

- Sezgiseldir, süreçle ilgilenir

- Hayal gücü kuvvetlidir, hikayeler kurarak düşünür

- Renkler, müzik sanatla ilgilidir

- Bütüncül düşünür

- Vücudun sol tarafını yönetir.


Beynimizi iyi kullandığımızda vücudumuzdaki kaslar gibi gelişir güçlenir. Elbette burda kas sistemi yok ancak plastisite adı verilen ve kişiye potansiyelini kullanmasını sağlayan, öğrenme, hatırlama gibi yeteneklerini gerçekleştiren, hücrelerin birbiriyle iletişim kurmasını yani bağlanmasını düzenleyen bir adaptasyondur. Beyin düşünerek, araştırarak, etkileşime geçerek gelişir. 


Göz, burun, dil, kulak ve deri ile gören, koku ve tat alan, işiten ve hisseden beyin bu beş duyu ile gelen bilgileri işler ve dünyayı da bu sayede anlamlandırır ve algılar. 


‘Beyin gökyüzünden daha geniştir.’ Emily Dickinson


Mutlu haftalar


Öznur Karaeloğlu

Hızlı ve Anlamlı Okuma Uzmanı 


Bilgi almak istediğiniz konular ve önerileriniz için:

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

instagram.com/oznurkaraeloglu

Paylaş