Hakkımda

Öznur Karaeloğlu Kimdir?​

 

1973 yılında Bursa’da dünyaya geldim. Pertevniyal Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldum. Aynı üniversitede pedagojik formasyonumu da alarak öğretmenlik yapmaya başladım. 2005 yılında çalıştığım kurumdaki üniversite hazırlık öğrencilerindeki yavaş okuma, okuduğunu doğru yorumlayamama ve dikkatsizlik sorunlarını fark ederek gönüllü çalışmalar yaptım. Bu çalışmalar neticesinde öğrencilerin sınavlarındaki başarı artışını görerek 2007 yılında ilk kitabım olan ‘Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma’yı yazdım. Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma Türkiye’de çocuklara yönelik yazılan ilk hızlı okuma kitabıdır. 2007 yılından itibaren ‘Mind On Method’ adını verdiğim kişiye özel olarak tasarladığım ‘Okuma Temelli Öğrenme Metodolojisi’ ile çalışmalar yapıyorum. Mind On Method ‘Okuma Temelli Öğrenme Metodolojisi’ ile hızlı okuma, okuduğunu anlama, dikkat ve odaklanma artışı, bütüncül ve analitik algı gelişimi, bilgiyi geri çağırma ve hatırlamanın eş zamanlı çalışması sayesinde kişilerin başarıları artmaktadır. Okumayı öğrenmiş her yaştan kişi ile çalışmalarım devam etmektedir.

Şu ana kadar yayımlanan altı kitabımdan üçü eğitim kitabıdır. Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma, Liseler İçin Hızlı Okuma, Sihirli Kalem (Yaratıcı Yazma Kitabı – 4. Sınıf) Çocuklara yönelik öykü kitaplarım ise: ‘Köpek Olmak İsteyen Kedi’, ‘Fil Olmak İsteyen Fare’ ve ‘Tavşan Olmak İsteyen Kaplumbağa’. 

 

Halen okumayı geliştirme, hızlandırma, kavramayı artırma, okuryazarlık temalarında çeşitli portallarda yazılar yazmakta, okullar ve kurumlarda konuşmalar yapmakta, söyleşi ve imza günlerine katılmaktayım.  İstanbul’daki ofisimizde bireysel ve grup eğitimlerine devam etmekteyiz. Aynı zamanda çeşitli sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak destek veriyoruz.

 

Yazarak zihnimi düzenliyorum

Yazar

İlk kitabım olan ‘Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma’yı 2007 yılında yazdım. Türkiye’de çocuklar için yazılan ilk hızlı okuma kitabıydı. Öğrencilerdeki yavaş okuma, okuduğunu anlamama, dikkatsizlik sorunlarının sınav başarılarını olumsuz etkilediğini fark ettiğimden "Liseler için Anlayarak Hızlı Okuma" kitabımı yazdım. Çok sayıda sınav stratejisi ve öğrenme yöntemleri içeren kitap, öğrencilerin okuma hızını da geliştiriyor. "Sihirli Kalem" kitabımda çocukların düşünme ve yazma becerilerini geliştirmeyi hedefledim. "Olmak İsteyen" serisinin üç kitabı da "Köpek Olmak İsteyen Kedi", "Fil Olmak İsteyen Fare", Tavşan Olmak İsteyen Kaplumbağa" kendi olmanın mutluluğunu fark etme üzerine. Basıma hazırlanan yeni kitaplarımla yazarlık yolculuğum devam ediyor.
IMG_5969 2
Kişinin Öğrenme Dilini Keşfediyorum

Öğrenen - Öğreten

Çalıştığım danışanlarımın gereksinimleri doğrultusunda bir yolculuğa çıkıyoruz. Ben ‘Öğrenen’ olarak kişinin öğrenme dilini keşfediyorum. Öğreten olarak da kişinin öğrenme diliyle ona çalışmalar hazırlıyorum ve uyguluyorum. Bu çalışmalar ‘Mind On Method olarak tasarladığım ‘Okuma Temelli Öğrenme Metodolojisi’ ile ilerliyor. Bu bir yol ve yolculuk. Bu çalışmalarda ben hem öğrenen hem de öğretenim. Danışanımla çıktığımız bu yol onun okumasını hızlandıran, anlamasını artıran, dikkatini ve algısını geliştiren, düşünme ve muhakeme becerisini geliştiren bir etkinliğe dönüşüyor. Tüm çalışmalarımızda bilişsel etkinliklere yer veriyoruz.
IMG_5974
Başarıya ulaştıran

Mentorluk

Mentorluk çalışmalarında kişilerin yol haritası daha kolaylıkla ortaya çıkar. Kişiyi zorlamak yerine yerine öğrenmesi için alan ve zaman tanıyarak "derinlemesine öğrenme" gerçekleştirilir. Kişilerin yoldayken yaptıkları hatalar aza indirgenerek daha kolay ve hızlı ilerleme sağlanır.
IMG_6894

Your Shopping cart

Close