Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çalışmalarınız ne kadar sürüyor?
Çalışmalarımız haftada 2 gün 1’er saat olacak şekilde bireysel olarak planlanır. 10 saatlik paket programlarla çalışmalar devam ettirilir. Genel olarak 2 paket program önerilir. Öğrencinin durumuna göre bu süre uzayabilir.
Dikkat Eksikliği olan çocuklarla çalışıyor musunuz?
Evet, DEHB tanısı alan çocuklarla da çalışıyorum.
Online çalışıyor musunuz?
Evet, online çalışma yapıyoruz.
Ofisiniz nerede?
Ofisimiz İstanbul’da, Levent’te.
Eğitimlerinize kimler katılabilir?
Harf ekleme ya da harf çıkarma yapan, yavaş okuyan, okuduğunu anlamayan okumakta zorlanan çocuklar İlköretim, ortaöğretim ve lise öğrencileri LGS, YKS gibi merkezi sınavlara hazırlanan ve hızlı okuyarak, sonuca doğru ve hızlı gitmeyi amaçlayanlar Okulda kendisinden beklenen başarıdan daha düşük performans gösterenler (sınavlarda beklediğinden düşük alanlar) Evlerinde birden fazla dil konuşulan, bilingual çocuklar Disleksi olan çocuklar Üstün Yetenekli Çocuklar Çok okuma yapan kişiler, mesleğinde yükselme sınavlarına giren profesyonel beyaz yaka çalışanları, mail okuma süresini kısaltmak isteyenler
Hızlı Okuma Eğitimine Katılmak için Ön Koşullarınız Var mı?
Okuma yazmayı öğrenmiş ve 7 yaşından büyük herkes eğitimlerime katılabilir.
Mind On Method ile Hızlı ve Anlamlı Okuma çalışmalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
İlk çalışmamda kendi oluşturmuş olduğum metodolojiyle, bir ölçme ve değerlendirme yapıyorum. Kişi ya da kişilerin okuma, okuduğunu anlama, öğrenme, hazır bulunuşluk, dikkat, odaklanma becerilerini nasıl kullandıklarını inceliyorum. İlk dersimizde yol haritamız çıkıyor ve buna göre kişiye özel eğitim tasarımı yapıyorum. Sonrasında her dersimizde kişinin, ihtiyaçları ve motivasyonlarını dengeleyerek, ‘kişiselleştirerek’ çalışmalarımızı planlıyorum. Grup ya da sınıf çalışmasında da yine aynı süreçler geçerli oluyor. Sadece bu sefer kişisel değil grup dinamiğine uygun içerikler oluşturarak çalışmalarımı devam ettiriyorum.
Çalışmalarınızda Kitaplarınızı Kullanıyor musunuz?
Evet. Bazı ev ödevlerinde kitaplarımdan uygulamalar yaptırıyorum.
Mind On Method ile ‘Hızlı ve Anlamlı Okuma’ eğitiminize katılanlar neler kazanıyor? Sadece hızlı okumayı mı öğreniyorlar?
Çalışmalarıma katılanların okuma kalitesi çok artıyor. Hızlı okumanın yanı sıra; -Okuduğunu anlama, -Anladığını anlatabilme becerisi gelişir. -Dikkat süresi artar. -Odaklanma artışı sağlanır. -Kendi hazır bulunuşluğu ile okunan metinlerin arasında ‘anlamlı bağlantılar’ kurarak analiz ve sentez yapabilme becerisi gelişir. Böylelikle öğrendiği beceriyi diğer dersleri ya da diğer alanlara da transfer edilir. -Serbest çağrışımla geri gelen bilgiyi diğer bilinenlerle birleştirme sağlanır. -Öğrenilmiş bilginin geri çağrılması yani hatırlama kolaylıkla gerçekleşir. -Neden, sonuç ilişkisini kısa sürede kurar. -Okuma farkındalığı artar. -Okul başarısı gelişir. -LGS ve YKS gibi merkezi sınavlarda süreyi daha iyi kullanarak, bilgiyi doğru işleyerek diğer adayları geride bırakır.
Eğitimleriniz kaç saat sürüyor?
Eğitim programlarım 10’ar saatlik kazanımlardan oluşuyor. Her katılımcıya mutlaka 10 saat çalışma yapıyorum. Bu 10 saatte Mind On Method ile Hızlı ve Anlamlı Okumanın temelleri atılıyor. İkinci 10 saatlik eğitimimde ise kazanılmış olan bu becerilerin alışkanlık haline dönmesi için çalışmalarımı gerçekleştiriyorum.
Okuma güçlüğü yaşayanlarla yine aynı sürelerde mi çalışıyorsunuz?
Okuma güçlüğü yaşayan çocuklarla daha uzun bir çalışma yapıyorum.
Dersleriniz haftada bir defa mı oluyor?
Önce haftada 2 gün çalışıyorum. Sonrasında haftada 1 ya da 2 ders olarak devam edebiliyorum. Öğrencinin gereksinimine göre değişiyor. -LGS, bir ders 1 buçuk saat, YKS öğrencilerinde 2 saat sürüyor. -İlköğretim öğrencilerinde bir ders 1 saat sürüyor. İlk çalışmalarımda haftada 2 defa sonrasında haftada 1 defa çalışıyorum. Grup çalışmalarımda bir çalışma 2 buçuk saat sürüyor.
Sadece bireysel çalışma mı yapıyorsunuz?
Grup ya da sınıf çalışmaları da yapıyorum.
Okullarda ders veriyor musunuz?
Evet. Okullarda sınıf ortamında çalışmalar yapıyorum.
Okullarda öğrencilerle sınıf çalışması yapıyor musunuz?
Evet
Daha önce hangi okullarda hızlı okuma çalışması yaptınız?
Sev Üsküdar Amerikan Koleji Hisar Schools (İlkokul, Ortaokul ve Lise) Sezin Koleji Bumed Meç Okulları (Altı yıl)
Eğitimleri siz mi veriyorsunuz?
Evet.
Hızlı okumayla ilgili sizce en önemli şey nedir?
Birçok bileşen var, okumanın kolaylaştırılması bunlardan ilk aklıma gelen. Yine okuma sevgisinin çocuklukta edinilmesi çok önemli. Hızlı okumanın en önemli ön koşulu okuma sevgisidir.
Kitaplarınızı hangi yaş grupları için önerirsiniz?
Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma: 7-12 yaş Liseler İçin Anlayarak Hızlı Okuma: 12-17 yaş Köpek Olmak İsteyen Kedi: 4-8 yaş Fil Olmak İsteyen Fare: 4-8 yaş Tavşan Olmak İsteyen Kaplumbağa: 4-8 yaş Sihirli Kalem (Yaratıcı Yazma ve Düşünme Kitabı - 4. Sınıf)
Okullarda imza günü yapıyor musunuz? Sizi okulumuza davet etmek için ne yapmalıyız?
Evet. Okullarda imza günü, söyleşi, etkinlik yapıyorum. Sitedeki mail adresinden talebinizi yazabilirsiniz.

Eğitimlerimle ilgili merak edilen, bana sorulan soruları sizinle paylaşıyorum. Eğer

eğitimlerimle ilgili sormak istediğiniz, merak ettiğiniz konu burada yoksa bana

oznur@oznurkaraeloglu.com mailinden ulaşabilirsiniz.

Your Shopping cart

Close