Çocuklara eğitim yatırımı nasıl olmalı?

Çocuklara eğitim yatırımı nasıl olmalı?

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

TDK sözlüğüne göre çocukla ilgili tanımlardan birisi ‘Belli bir işte yeteri kadar deneyimi ve yeteneği olmayan kimse’ demek.
Çocukluk nasıl da önemli değil mi? Kendi yetenek ve deneyimleriyle buluşmak için defalarca tekrarlanan oyunlar ile çocuklar yeteneklerine ve eğilimlerine doğru ilerliyor.

Çocuklukta keşfedilmiş

Yıllar önce bir konserde muhteşem eserler çalan keman virtüözünü dinlerken kendi kendime ‘kesin çocukluğunda keşfedilmiştir, ailesi keşfetmiştir’ diye mırıldanırken yanımda oturan hanımefendi bana ‘evet öyle’ dedi. Şaşkınlıkla kaşlarımı kaldırınca ise ‘annesiyim ben’ deyince bizim sohbet baya derinleşti. 5 yaşında fark etmiş çocuğunun ritime olan yeteneğini ve müzik aletine yönlendirmiş. Kemanla çok ayrı bir bütünleşme yaşayınca da öyle devam etmişler. Çocukluk çok önemli. Aile çok önemli. Çocuk adı üstünde henüz yapmak istediklerini yapabilecek kadar bilgi, deneyim ve yeteneği yok. Onun için çocuklukta kazanılan beceriler taş üzerine yazı yazmak gibi, kalıcı.

Akademik yatırım hangi alanlarda olmalı?

Çocuğunuzun eğitimine yapacağınız yatırım onun hayatını etkileyecek, değiştirecek. Eğitim yatırımı sadece akademik olmayabilir, yetenek eğitimleri de aynı şekilde değerlendirilebilir. Akademik olarak düşünürsek ilköğretimde çocuğunuza yapacağınız eğitim yatırımı okuma, yazma ve aritmetik olarak üç başlıkta ele alınabilir. Dolayısıyla bu üç alandaki beceri ve yetenek eğitimi ile çocuğunuz okumasını güçlendirecek, okudukları ile çevresi arasında bağ kuracak, önceden okudukları ile yeni okudukları arasında muhakeme yapacak dolayısıyla anlama becerisi de gelişecek. Bu beceri yazmayı etkileyecek ve sadece okuyan değil aynı zamanda okuduklarının şifresini değiştirerek bir nevi decoder gibi onları yazıya dökecek.
Aile ne yapmalı?

Tüm bunları sağlıklı bir şekilde yapmak için aile mutlaka çocukla kaliteli nitelikli vakit geçirmeli, çocuğunun eğilimlerini gözlemlemeli, nasıl oyun oynadığına, neleri çok kolay yaptığına, daha çok hangi oyunları sevdiğine çok ama çok dikkat etmeli. Çocuklukta yapılan yönlendirmeler ile çocuklar hem sevdikleri hem de kolaylıkla yaptıkları becerilerini geliştirirler.

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle

Öznur Karaeloğlu

Sorularınız için:

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

oznurkaraeloglu.com

https://www.instagram.com/oznurkaraeloglu/

https://www.youtube.com/@oznurkaraeloglu

https://www.linkedin.com/in/oznurkaraeloglu/

https://www.facebook.com/okaraeloglu

https://linktr.ee/OznurKaraeloglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

162

Related Posts

Your Shopping cart

Close