Yüksek sesle kitap okumanın çocuklarınız üzerindeki etkisini biliyor musunuz?

Yüksek sesle kitap okumanın çocuklarınız üzerindeki etkisini biliyor musunuz?

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

Hem bebeklere hem de küçük çocuklara yüksek sesle kitap okumak, onlara kitaplarla ilgili soru sormak ve çocuğa cevap verecek kadar süre tanımak, onların düşünmesini, kendi yanıtını oluşturması için gereken zamanı tanımak beyinlerini besler. Farklı düşünceleri algılamasına neden olur. Kelime dağarcıklarını artırır.
Çocuğunuza Yüksek Sesle Kitap Okumak Ne Kazandırır?

  1. Öncelikle çocuğun en güvendiği kişiler olan anne/babanın sesi bir hikaye anlatıcısının sesine dönüşür. Çocuk kendini çok güvende hisseder. Siz hikayeyi anlatırken yani okurken o sizin okuduğunuz satırlara bakar. Böylece görsel olarak harflerin yani şekillerin nasıl birbiriyle birleştiğini görür. Dinleme becerisi artar. İşitsel dikkatinde gelişme olur.
  2. Yüksek sesle okuma, dinleme, konuşma ve hikaye kurma ya da hikayeyi anlatmanın içinde olduğu bir etkinliktir. Bu etkinlikte okumak kadar konuşmak ve dinlemek anne/baba ve çocuk arasındaki etkileşimi artırır. Bu iki yönlü iletişiminde gelişeceği bir aktivitedir. Ebeveynle çocuk arasındaki bağı da güçlendirir.
  3. Çocuğunuz duygu ve düşüncelerini size daha kolay aktarmaya başlar. Okuduğunuz hikayedeki karakterlerle kendisi arasında benzerlik ya da farklar bularak sohbete de yardımcı olur.
  4. Her okunan yeni kitap, yeni kelimeler ve olay örgüleriyle yeni bir düşünce stilini geliştirmeye yardımcı olur. Yüksek sesle okunmasıyla hikaye üzerine sohbete olanak verdiği için içselleştirmeyi sağlar.
    Özellikle şarkı ve tekerlemeler, ritimler ve tekrarlanan sözcükler ile çocukların dil yapılarını ve becerilerini öğrenmesini kolaylaştırır.
    En önemlisi ise sizin okuma sırasında ona sorular sormanız bir hikaye anlatıcısı gibi onu bu sorularla meşgul etmeniz, sorularınıza cevap vermesi için onu bekleyebilmeniz, çocuğunuza kendi sorularını sorması için teşvik etmeniz, sorduğu soruları sakince düşünerek cevaplamanız.
  5. Çocuğunuz sizinle oynamayı, kitap okumayı, etkinlik yapmayı, konuşmayı çok sever. Böylece birlikte yapacağınız yüksek sesle kitap okuma aktivitesi ile onların dil ve beyin gelişimini desteklemiş olursunuz.
Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Sevgilerimle

Öznur Karaeloğlu

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

oznurkaraeloglu.com

https://www.instagram.com/oznurkaraeloglu/

https://www.youtube.com/@oznurkaraeloglu

https://www.linkedin.com/in/oznurkaraeloglu/

https://www.facebook.com/okaraeloglu

https://linktr.ee/OznurKaraeloglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

57

Related Posts

Your Shopping cart

Close