10 Adımda Kolaylıkla Sınav Kazanmak Nasıl Olur- II

10 Adımda Kolaylıkla Sınav Kazanmak Nasıl Olur- II

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

 1. Zamanınızı doğru yönetmeyi seçin!
  Zamanınızı verimli kullanmayı seçerseniz; kitaplar, ders notları ve fotokopiler arasında geçirdiğiniz zamanı azaltırsınız. Zamanınızı çalan her şeyi listeleyin ve tanıyın. Bu eylemlerden uzaklaşın. Hedefinize ve önceliklerinize odaklanın. Oluşturduğunuz planınız zamanınızı doğru yönetmenizi sağlayacaktır. 
 2. Zihin haritanızı oluşturun
  Çalışma sürecinde; büyük bilgi yığınlarını, kolay hatırlanır bilgi kümesine indirgeyin. Her konu çalışmanızın arkasından boş bir kağıda zihin haritanızı dökün. Bu konunun önemli haritalarını, anahtar sözcüklerini, temel noktalarını belirtin.

 

 1. Pozitif Düşüncenin Gücü…
  Dersler, öğrenme, sınavlar…
  Bu konularda en çok ihtiyacınız olan bir şey varsa POZİTİF DÜŞÜNCEDİR! Klasik dolu bardak/boş bardak hikayesinden yola çıkarak, karamsar düşünceleri ve sizi negatifliğe iten ögeleri uzaklaştırın. Tavsiyedir, sadece ders konusunda değil, sınav sürecinden sonra da çok işe yarıyor.
 2. Sınavlara Hazırlık Kursları…
  Bu süreçte “Sınavlara Hazırlık Kursları” oldukça önemlidir. Sizlerde bu kurslarla sınava hazırlık sürecinizi destekleyin. Eksiğinizi saptayın, buna uygun bir şekilde kursa kaydolun. Bu süreçte yüz yüze ya da online eğitimlerle sınav hazırlık serüveninizi mutlaka destekleyin.

 1. En Verimli Olduğunuz Zaman Dilimi Hangisi?
  Kendiniz için doğru çalışma zamanını en iyi siz biliyorsunuz. Sabah, öğle, akşam…
  Sizin için doğru çalışma zamanını saptamak için bir hafta boyunca, günün farklı saatlerinde oluşturduğunuz çalışma ortamına geçin ve doğru zamanı bulun.

 2. Bir Sözcükten, Tüm Bilgiye…
  Beynin bilgiyi hatırlama yeteneği olağanüstüdür. Eğer doğru noktalarla ilişki kurarsanız beyniniz bilgiyi asla unutmaz. Bir sözcük konunun tamamını sanki önünüzdeymiş gibi hatırlayabilirsiniz. Az sayıda anahtar sözcükle, maksimum hatırlama kapasitesine erişin.

 

 1. Özel Öğretmenler
  Örgün eğitim ne kadar iyi olursa olsun, tam anlamıyla başarıya ulaşmak için özel öğretmenlerden de destek alın. Özel öğretmenlerin sunduğu hizmet çok değerlidir. Çünkü bilgilerinizdeki eksik noktaları saptayarak, boşlukları doldurmanızı sağlar. Sınav sonucu üzerinde belirleyici rolleri vardır. Online ve yüz yüze olarak derslerinizi ilerletebilir, çalışma planınıza öğretmenlerinize yer ayırabilirsiniz.

 2. Ders Çalışma Anlayışınızı Aktifleştirin!
  Ne yazık ki çoğu öğrencinin ders çalışma anlayışı oldukça pasiftir. Bu da çalışma sürecini can sıkıcı bir yük haline getirir. Tekdüze çalışmalar bizi sadece önümüzdeki verilerle tanıştırır; ancak sınavların bizden beklentisi tanıştığımız verileri hatırlamaktır. Konuları sadece okumayın. Zihin haritası çıkarın, özetleyin, ders notlarınızı az sayıda kilit noktaya indirgeyin…

 3. Evet, Şimdi Nefes Alıyoruz!
  Mola vermeden, nefes almadan çalışmanın sınavlarda yetersiz kaldığımızı sağladığına ilişkin birçok bilimsel çalışma mevcut. Kendinize çalışma planınızla ilgili bir hedef belirleyin, o noktaya geldiğinizde kendinizi ödüllendirin. Yeni yerler görebilirsiniz, yeni kitaplar okuyabilirsiniz…

 4. İnternet Dünyasına Hoş Geldiniz!
  Çağımızın kaçınılmaz fırsatı: internet…
  İnternet, öğrenim görüldüğü dalda daha çok derinleşmeniz için size muhteşem bilgiler sunar ve harika bir kaynak oluşturur. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz harika bilgilerle ve online özel derslerle sınav döneminize harika katkılarda bulunabilirsiniz.

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

Sevgilerimle

Öznur Karaeloğlu

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

oznurkaraeloglu.com

https://www.instagram.com/oznurkaraeloglu/

https://www.youtube.com/@oznurkaraeloglu

https://www.linkedin.com/in/oznurkaraeloglu/

https://www.facebook.com/okaraeloglu

https://linktr.ee/OznurKaraeloglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

123

Related Posts

Your Shopping cart

Close