Çocuklarda Ana Dil ve Kültür

Çocuklarda Ana Dil ve Kültür

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

Her birey bir toplum içinde yaşar ve o toplumun dilini öğrenirken, diline özgü kültürel unsurları da öğrenir. Dil ve kültürü birbirinden kopmaz ve birbirini tamamlayan iki önemli unsur olarak görebilir, dil öğretimini aynı zamanda kültür öğretimi olarak değerlendirebiliriz.

Bu konu, özellikle yabancı dil öğrenimi sürecinde daha çok hissedilmektedir.

Kültür yabancı dil öğretiminde dilden ayrı tutulan bir unsur olarak görülmemeli ve yabancı dil öğretiminin bir parçası olmalıdır. 

Yabancı Dil Öğretim Programına Kültürü Dahil Etmek

Çok dillilik kavramı, birey ya da toplumun birden fazla dili bünyesinde barındırması durumudur. Çok dillilik durumu kimlik gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve kimlik oluşumuna pek çok olumlu özellik katar.

Kültür oluşumunda kullanılan kelimeler, kişilerin yaşadığı coğrafi koşullarda etkili olmaktadır. Soğuk iklimlerde yaşayan kişilerin kültüründe soğuğa dair pek çok atasözü, şarkı, film gibi ögeler bulunur. Aynı şekilde sıcak iklimlerde yaşayan kişiler için de bu durum geçerlidir.

”İki dilli birey aynı zamanda iki kültürlüdür.”

Kültürün dil öğretimi içerisinde yer almasının öğrencilere bazı önemli davranışlar kazandırabileceği bilinmektedir. Bu sayede öğrenciler hedef kültüre ait yaşam biçimleri konusunda bilgi sahibi olurlar. Hedef kültürdeki ve kendi kültürlerindeki benzer durumlara nasıl tepki verilmesi gerektiği gibi konularda karşılaştırma yapabilmeyi kazanırlar.

Yabancı Dil Öğretiminde Kullanılabilecek Kültürel Öğeler Neler?

√ Müzik

√ Yiyecek ve İçecek

√ Sinema

√ Tiyatro

√ Edebiyat

√ Müzeler

√ Mimari Yapılar

√ Sportif Etkinlikler

√ Önemli günler

√ Oyunlar

√ Evcil hayvanlar

Sonuç ve öneriler

Dil, başlı başına kimlik oluşumunun önemli bir parçasıyken birden fazla dilin süreçlere dâhil olması karmaşıklığa sebep olabilir. Bu yüzden öğrencinin yaş ve seviyesine göre bu tür etkinlikler farklı şekillerde verilebilir. Çocuklara göre hazırlanan yabancı dil öğretimi daha çok milli sporlar, dini veya milli bayramlar, törenler, önemli günler, şarkılar gibi kendi kültürüne ait konuları kapsayabilir. Bunlar yeterince işlendikten sonra hedef dilin kültüründe bulunan benzer konular işlenebilir.

Bu arada ana dilin önemini vurgulamak ve çok dilliliği desteklemek için Unesco tarafından 21 Şubat tarihinde kutlanan ‘Uluslararası Anadili Günü’ çerçevesinde ben de ‘Anadil ve Kültür’ başlıklı konuşmamla 27 Şubat Pazar günü New York’taki Cumhuriyet İlkokulu’nda konuşma yapacağım. Online olarak gerçekleşecek olan programın New York saati 12.00-14.00 Türkiye saati 20.00-22.00

Linki:

Meeting ID: 840 3696 7058

Passcode: Dil

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Kolaylık ve sevgiyle 

Öznur Karaeloğlu 

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

oznurkaraeloglu.com

https://www.instagram.com/oznurkaraeloglu/

https://www.youtube.com/@oznurkaraeloglu

https://www.linkedin.com/in/oznurkaraeloglu/

https://www.facebook.com/okaraeloglu

https://linktr.ee/OznurKaraeloglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

152

Related Posts

Your Shopping cart

Close