Dikkat Eksikliği ve Okuma

Dikkat Eksikliği ve Okuma

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

Okuma, öğrenmenin çok önemli bir parçasıdır. Okuma yeterliliğini geliştirmek, çocuklar için kritik bir öneme sahiptir.  Okuma, bir çocuğun akademik başarısını derinden etkileme potansiyeline sahip çok yönlü bir beceridir.

İki temel bileşenden oluşan karmaşık bir süreçtir:

  • Kelime tanıma (kelimelerin kodunu çözme ve görsel kelime okuma)
  • Anlama

Okuma bu beceriler üzerine inşa edilirken, bilgilerin işlenmesi ve birleştirilmesi çok daha karmaşık bir süreçtir. Öğrenci, metindeki kavramları sıralayabilmeli, en uygun bilgiyi seçebilmeli, bu bilgiyi akılda tutabilmeli ve daha sonra da analiz edebilmelidir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan birçok çocuk okuduğunu anlamada güçlük çekmektedir. DEHB olan birçok öğrenci okurken, metinde eksik ifadeler bırakarak, kelimeleri veya cümleleri atlayarak, sayfada nerede olduklarını takip edemeden, ayrıntıları ve bağlantıları eksik bırakarak geride kalabilir.

Okuma, bir çocuğun hayatında çok önemli bir rol oynadığı ve hatta bir öğrencinin benlik saygısını etkileyebileceği için bunun farkında olmak ayrıca önemlidir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun Görülme Sıklığı

Amerikan Psikiyatri Birliği’nin verilerine göre, okul çağı çocuklarında her sınıfta 1-2 DEHB’li öğrenci olma olasılığının yüksek olduğunu ifade etmektedirler.

New York Üniversitesi Çocuk Çalışma Merkezi’nde çocuk ve ergen psikiyatristler tarafından klinik bir ortamda DEHB’li çocuklar üzerinde yapılan çalışmada okuma güçlüğü veya DEHB’si olan tüm çocukların tıbbi tedavi aramadığını söylüyor. Bu da aslında iyi okuyamayan pek çok çocuğun daha çok çalışsa bile kendi durumunu düzeltmeye yetmediğini gösteriyor.

Bu nedenle, okumak için mücadele eden DEHB’li çocukların, kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için yardım almaları çok önemlidir.

DEHB Olan Öğrencilerin Odaklanmaları İçin Neler Yapılabilir?

Okuma süresi boyunca dışarıdaki dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin.

Öğrencinin, hareket etmek ve yeniden odaklanmak için aralar vererek, zaman dilimlerinde okumasına izin verin.

 İlgilerini çeken konular hakkında kitaplar vermeyi deneyin.  Örneğin, bir öğrenci arabaları seviyorsa, çocuğa konuyla ilgili bir kitap okutun.

Çocuklara hoşlandıkları konular hakkında kitaplar vermek, okuduklarını daha iyi hatırlamalarına yardımcı olabilir.

Süreç sırasında, öğrenciye nasıl aktif bir okuyucu olunacağı da dahil olmak üzere çeşitli okuryazarlık stratejileri öğretin.

DEHB’li öğrenciler, heyecan verici, teşvik edici ve daha kısa olan metinlerde dikkatlerini daha kolay toparlayabileceklerdir.

DEHB Olan Öğrencilerde Okuduğunu Anlama Nasıl Geliştirilir?

 Çocuğunuzun okuduğunu anlama konusunda endişeleriniz varsa, bazen bu zorluklar, disleksi gibi birlikte ortaya çıkan bir okuma güçlüğü ile ilgilidir. İyi haber şu ki, DEHB’li öğrencilerde okuduğunu anlamayı geliştirmek için stratejiler var.  Rehberlik ile çocuğunuzun uygun okuma becerileri ve güveni kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Okuma Başarısı İçin 5 İpucu

  • Birlikte okuyun
  • Öğrenmeye hareketi dahil edin
  • Buzdolabı süsü olan mıknatıslı plastik harfler bulundurun.  Kelimeleri yeniden düzenleme alıştırması yapın.
  • İlgilerini çeken içeriği bulun.  Çocukların onları heyecanlandıran bir konu veya tür seçerek okumanın eğlenceli olabileceğini anlamalarına yardımcı olun.  Okumaya başlamadan önce hayal güçlerini harekete geçirin ve kitap hakkında tahminlerde bulunmalarını isteyin.  Bir mısır gevreği kutusunun arkasındaki reklam sloganı olsa bile, metni nerede bulursanız bulun, okuyun ve tartışın!
  • Çocukların duygusal ve sosyal gelişimini destekleyen aktiviteler, spor ya da hobiler okul başarısına da olumlu katkıda bulunur. Önemli olan bu programlarda sunulan beceri ve yetenekleri kazanmalarını sağlamak.

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Kolaylık ve sevgiyle 

Öznur Karaeloğlu 

Eğitimlerimiz ve etkinliklerimizle ilgili bilgi almak için:

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

oznurkaraeloglu.com

https://www.instagram.com/oznurkaraeloglu/

https://www.youtube.com/@oznurkaraeloglu

https://www.linkedin.com/in/oznurkaraeloglu/

https://www.facebook.com/okaraeloglu

https://linktr.ee/OznurKaraeloglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

255

Related Posts

Your Shopping cart

Close