Sınav Heyecanınızı Nasıl Yenersiniz?

Sınav Heyecanınızı Nasıl Yenersiniz?

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

YKS yaklaştıkça adayların heyecanı da artıyor. Sınava az bir süre kaldığı için sınav sürecinde yapılması gerekenlerle ilgili yapmanız gerekenleri gerçekleştirdiğinizi düşünerek, sınav gününe dikkatinizi çekmek istiyorum. 

Daha önceki sınavlarda derece yapan öğrenciler de sınavla ilgili yaşadıklarını paylaştıkları röportajlarda özellikle “heyecan” faktörüne dikkat çekiyorlar. Genelde söyledikleri sizlerin de belki yaşadığınız; sınava girene kadar heyecanlı ama sınav anında ilk soruların çözülmeye başlanmasıyla sorular arasında kaybolup heyecanın unutulduğu yönünde.

 

Sınavlardaki soruları düşünüp heyecanlanıyorsanız şunu iyi bilmelisiniz; bu sınavdaki tüm sorular zor değil. YKS için hazırlanan sorular beş kategoride hazırlanıyor. Bu sorulardan;

 

%10’u çok kolay

%20’si kolay

%40’ı normal 

%20’si zor

%10’u çok zor

 

Dolayısıyla soruların %70’i zaten kolay ve normal sınırlarda. Kendi heyecanınızı ve sınav anınızı ne kadar doğru kontrol edebilirseniz, o kadar çok soruyu doğru cevaplayabileceksiniz. Soruların zorluk derecesinin puanlama da herhangi bir etkisinin olmaması da kendinizi rahatlatabileceğiniz bir başka neden.

 

Sadece sınav için olmasa da, zihninizi berraklaştırmak için kendinize yürüyüş için zaman ayırarak özellikle kaygı ve heyecanınızı artıran kişilerden uzak durun. Yürüyüş sırasında derin derin nefes alarak kendinize olumlu telkinde bulunun. Kendinizi sakin ve rahat olarak hayal edin, sınava girdiğinizde de aynı şekilde rahat olduğunuzu soruları zorlanmadan çözdüğünüzü ve istediğiniz bölümü kazandığınızı düşünün. Kendinize gevşeme tekniği uygulayın. Evinizde rahatsız edilmeyeceğiniz bir alana uzanarak ya da oturarak gözlerinizi kapatın. Rahat rahat nefes alıp verin. Kendinizi çok huzurlu ve sakin hissettiğinizi düşünün. Bir deniz kenarında ya da sevdiğiniz bir yerde olduğunuzu hayal edin. Çevrenize bir bakın. Denizin güzel mavisini, ağaçların sakinleştiren, huzur veren yeşilini duyumsayın. Sakin sakin nefes alıp verirken parlak güneşin size enerji verdiğini, her şeyin çok güzel olacağını düşünün. Nefesinizi verirken heyecan, kaygı gibi duygularının dışarı çıktığını hissedin. Rahatlamış olduğunuzu hissederek gözlerinizi açın. 

Aynı bu alıştırma gibi şimdi sınav anınızı düşünün. Neyi başarmak istiyorsanız bunun yalnız bilgisini edinmekle kalmamalısınız. Önce bilgi sahibi olacak ardından düşüncelerinizde başaracaksınız. Bir öğrenme modeli olarak “canlandırma” tekniği hayatta da sınavda da çok işe yarıyor. Sınav anınızı beyninizde canlandırarak soruları kolaylıkla çözdüğünüzü ve her şeyin yolunda gittiğini düşünün. Heyecanınızı yenmek için defalarca aynı nitelikte soruları çözdüğünüzü düşünüp, doğru cevapladığınızı hatırladığınızda heyecanınızı da kontrol altına alıyorsunuz. Iowa Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre canlandırma tekniği uygulandığında başarmak istenilen konu neyse başarı şansı iki kat artıyor. 

Sınava hazırlanırken rehberlik öğretmenlerinizin uyarılarını dikkate alın. Hangi kitapçıktan başlayacaksınız, işaretlemelerinizi tek tek mi sayfa sayfa mı yapacaksınız. Takıldığınız sorularda nasıl bir strateji uygulayacaksınız. Bu sorulara artık cevaplarınızın olması gerekli. 

Olumlu düşünün, sınav anına kadar herkeste bir heyecan olabilir. Hazırlıklısınız bunu unutmayın, çalıştınız ve şimdi bildiklerinizi sınav süresine yansıtma aşamasına geldiniz. Çalışmalarınızın karşılığı sonucunda istediğiniz bölüme yerleşecek puanı almayı hak ediyorsunuz. Hepinize bol şanslar…

Okumak yerine dinlemek isterseniz, buradaki podcast bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle 

Öznur Karaeloğlu

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

oznurkaraeloglu.com

https://www.instagram.com/oznurkaraeloglu/

https://www.youtube.com/@oznurkaraeloglu

https://www.linkedin.com/in/oznurkaraeloglu/

https://www.facebook.com/okaraeloglu

https://linktr.ee/OznurKaraeloglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

116

Related Posts

Your Shopping cart

Close